تبلیغات


دنیاااااااااااااای فوتـــــــــــــــــــــــبال - بیوگرافی گوندوغان

بیوگرافی گوندوغان

بیوگرافی گوندوغان به مناسبت پیوستن به من سیتی
Image result for ‫گوندوگان‬‎

ایلکای در تاریخ ۲۴ اکتبر سال ۱۹۹۰ در شهر گلزن کیرشن بدنیا آمد. والدین او در سال ۱۹۷۹ از ترکیه به کشور آلمان مهاجرت کردند. گوندوگان و یک برادر بزرگتر از خود در گلزن کیرشن بزرگ شدند. پدر او عرفان گوندوگان نیز مشاور ورزشی‌اش می‌باشد.


او فوتبال را از سنّ سه‌ سالگی در باشگاه “اس‌ فائو گلزن کیرشن – هِسلر” آغاز کرد که به مدت ۵ سال در آن باشگاه تمرین میکرد. از سنّ هشت سالگی به مدت یک سال به باشگاه شالکه ملحق شد. بعد از آن از سنّ ۹ سالگی به باشگاه قبیلش “اس‌ فائو گلزن کیرشن – هِسلر” برگشت و پنج سال در آنجا توپ میزد. در سنّ ۱۴ سالگی دوباره باشگاهش را عوض کرد و به باشگاه “اس‌ اس‌ فائو بور”رفت که یک سال بعد از طرف باشگاه بوخوم به عنوان یک پدیده کشف شد. چهار سال در آن باشگاه بازی کرد که در فصل ۲۰۰۸/۰۹ به تیم دوم بوخوم ملحق شد و دو بازی هم برای این تیم انجام داد.


در زمستان سال ۲۰۰۹ باشگاه نورنبرگ که در آن زمان در دسته دو بوندس لیگا شرکت میکرد، با گوندوگان تا سال ۲۰۱۱ قرارداد بست و به عنوان بازیکن حرفه‌ای به این باشگاه پیوست. در تمرینات تدارکاتی فصل ۲۰۰۹/۱۰ جلب توجه مربی‌ باشگاه شد که در آن فصل در بوندسلیگا در بازی با شالکه شرکت کرد. در فصل ۲۰۱۰/۱۱ این بازیکن هافبک پست بازیکن بازی ساز را بدست آورد و در این پست توانایی خود را کاملا نشان داد. متاسفانه در زمستان آن فصل مصدوم شد که مدتی‌ از میادین دور بود و نتوانست بازی کند. در فصل ۲۰۱۱/۲۰۱۲ باشگاه بروسیا دورتموند با او قرارداد ۵ ساله تا سال ۲۰۱۵ با مبلغ انتقال یک میلیون یورو بست. در اوایل نتوانست انتظارت کلوپ را بر آورده کنند و بیشتر بر روی نیمکت بود. در نیم فصل دوم تلاش زیادی انجام داد و توانست خود را نشان دهد و حتا در بازی با فورت در جام حذفی در دقیقه ۱۲۰ گل‌ پایان بازی را به ثمر رساند. در آخر فصل ۲۰۱۱/۱۲ با باشگاه بروسیا دورتموند برای اولین بار قهرمان آلمان و قهرمان جام حذفی شد. در فصل ۲۰۱۲/۱۳ مدام در تیم دورتموند بازی میکرد و از طرف مجله کیکر به عنوان بهترین بازیکن شناخته شد که در این فصل به فینال لیگ قهرمانان راه پیدا کرد.

دوران تیم ملی :‌

در دوران نوجوانی و جوانی‌اش بارها برای تیم ملی‌ آلمان بازی کرد. در تاریخ ۴ آگوست ۲۰۱۱ برای اولین بار از طرف یواخیم لوو سرمربی تیم ملی‌ آلمان به تیم ملی‌ دعوت شد و در تاریخ ۱۱ اکتبر ۲۰۱۱ اولین بازی خود برای تیم ملی‌ آلمان را در مقابل بلژیک انجام داد.

افتخارات باشگاهی :

قهرمان بوندس لیگا در سال ۲۰۱۲ با باشگاه بروسیا دورتموند

قهرمان جام حذفی آلمان در سال ۲۰۱۲ با باشگاه بروسیا دورتموند

قهرمان سوپر کاپ در سال ۲۰۱۳ با باشگاه بروسیا دورتموند

قهرمان سوپر کاپ در سال ۲۰۱۴ با باشگاه بروسیا دورتموند